
Ambon
Pravoslavný weblog a listárna. Určeno pro osvětu a misii.
Zobrazení příspěvku č. 860: #
Administrátor
--- 14. 12. 2012
Další útok na vzácnou svátost - tentokrát v Polsku
Muž hodil několik nádob s černou barvou na Čenstochovskou ikonu Matky Boží
Akt vandalismu proti hlavní náboženské svátosti Polska, Čenstochovské ikoně, byl spáchán 9. prosince. 58-letý muž se pokusil ikonu poskvrnit či poničit několika nádobami s černou barvou. Vandal byl zadržen a uvězněn. Motivy, jimiž byl veden, nejsou zatím známy.
Pachatel se pokoušel ikonu polít černou barvou, ale posvátný obraz je chráněna za sklem, a proto nikterak neutrpěl. Muži hrozí obvinění z urážky náboženského cítění, které se v Polsku může trestat až dvěma roky vězení.
Svátost, která je uctívána katolíky i pravoslavnými, je opatrována v katolickém klášteře Jasna Hura poblíž města Čenstochov na jihu Polska. Podle tradice byla ikona napsána evangelistou Lukášem. Legenda říká, že sv. Helena ve 4. století přivezla ikonu z Jerusalema do Konstantinopole.
Obličeje Bohorodice a Dítěte Ježíše na obraze časem potemněly, a proto je tato ikona často nazývána Černou Madonou.
Podle názoru kunsthistoriků vznikla ikona v Byzanci mezi 9. a 11. stoletím. První historické zmínky o Čenstochovské ikoně pocházejí z 13. století, kdy byla v majetku pravoslavného haličsko-volyňského knížete Lva Daniloviče. Poté, co západoruské země zabralo Polsko v r. 1382, byla ikona přenesena do kláštera Jasna Hura. V 15. století přepadli tento klášter čeští husité, kteří proti uctívání ikon bojovali. Má se za to, že od té doby zůstaly na tváři Bohorodice dvě stopy po úderu husitů.
V r. 1655 obklíčili klášter Jasna Hura Švédové, avšak klášter obléhání přestál díky záštitě Čenstochovské Matky Boží, jak praví tradice. Toto vítězství vyvolalo v Polsku patriotistické povstání, které vedlo k vyhnání švédských okupantů. V r. 1656 vyhlásil král Jan Kazimir Čenstochovskou ikonu za ochránkyni Polska.
Obraz Černé Madony, uctívaný jako divotvorný, přitahuje každoročně mnoho tisíc katolických i pravoslavných poutníků.
Itar-Tass
P.S.
Pravoslavný svátek ikony je 6./19. března

Audionahrávky promluv z pravoslavného chrámu v Jihlavě.